Magyarország hivatalosan is kérvényezi kimaradását az Európai Unió új menekültügyi és migrációs szabályozásaiból. Ylva Johanssonnak, az Európai Bizottság belügyi biztosának írt levelében a kormány jelezte: amennyiben szerződésmódosításra kerül sor, Magyarország a jövőben nem kíván részt venni az uniós menekültügyi rendszerben. – jelentette be Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter hétfőn. Mindez egy újabb konfliktust mérgesíthet el Brüsszellel: a tagállamok és az EP is szükséges a szerződésmódosításhoz, amíg ez nem történik meg, nincs esély a kimaradásra.
Németország hétfőn kiterjesztette a határellenőrzést valamennyi határára az illegális migráció korlátozása érdekében.
Németország nem akar illegális bevándorlást - jelentette ki Olaf Scholz német kancellár szombaton egy lakossági találkozón a Brandenburg tartományi Prenzlauban.
Németország bejelentette, hogy szeptember 16-tól hat hónapra kiterjeszti a határellenőrzéseket a szomszédos országokkal az illegális migráció visszaszorítása és az iszlamista szélsőségesek jelentette veszély elhárítása érdekében. A döntés komoly vitákat váltott ki az Európai Unión belül, mivel a schengeni övezet stabilitását veszélyezteti. Hollandia üdvözli az intézkedést, Lengyelország felháborodott a berlini lépésen, az Európai Bizottság pedig feszülten figyel.
Bár az Európai Bizottság határozottan kiáll amellett, hogy a schengeni rendszer stabil marad, az egyre növekvő határellenőrzési intézkedések komoly kihívás elé állítják a szabad mozgás alapelvét. A német határlezárások bevezetése egy újabb jele annak, hogy szakadozik az egység a tagállamok között, és egy dominóhatással több ország is visszavezetheti az ellenőrzéseket. A Bizottság azt ígéri, hogy mindent megtesz, hogy ez ne történjen meg.
Magyarország Schengen-tagságának felfüggesztése az oroszok és fehéroroszok számára megadott vízumkönnyítés miatt az első lépés lenne az ország EU-ból való kizárásához, és én óvatos lennék az olyan nyilatkozatokkal, amelyek ilyenekről szólnak – ezt jelezte egy pénteki sajtótájékoztatón Donald Tusk (címlapképünkön jobbra) lengyel miniszterelnök.
Az Európai Bizottság a magyar hatóságoktól vár tisztázást az új vízumrendszer alkalmazási köréről, amely biztonsági aggályokat vetett fel az EU-ban. A nyolc ország – köztük Oroszország és Fehéroroszország – állampolgárai számára gyorsított beutazást lehetővé tevő rendszert bírálatok érték, mivel az Európai Népppárt egy levélben jelezte aggodalmát, hogy a magyar nemzeti kártya lehetővé teheti az EU-n belüli kémtevékenységeket, és veszélyeztetheti a schengeni térség biztonságát.
Orbán Viktor miniszterelnök tavalyi tárgyalásukat követően idén is megbeszélést folytatott Bukarestben Marcel Ciolacu román kormányfővel – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát irányító helyettes államtitkár pénteken.
Az Európai Unió Tanácsa aktualizálta a schengeni határellenőrzési kódexet, a módosított rendelet bevezeti annak lehetőségét, hogy a tagállamok népegészségügyi szükséghelyzet esetén korlátozzák a nem uniós állampolgárok belépését, illetve a határ menti térségben elfogott, ott illegálisan tartózkodó nem uniós állampolgárokat átadják annak a tagállamnak, ahonnan azok közvetlenül érkeztek.
Sulyok Tamás köztársasági elnök a Vilniusban tartott Három Tenger Kezdeményezés csúcstalálkozón kifejezte Magyarországnak azt a korábbi szándékát és célját, hogy a közép-európai országok közötti politikai, gazdasági, infrastrukturális kapcsolatokat megerősítve, a közös együttműködés révén magasabb szintre emeljék a régió versenyképességét és gazdasági érdekérvényesítő erejét Európában és a világban - közölte a Sándor-palota csütörtökön az MTI-vel.
Egyelőre csak részlegesen, de már a schengeni övezet tagja Románia és Bulgária is. A bolgár kormányfő szerint a teljes tagság már csak két fontos politikai eseményen múlik: a helyi és az osztrák választásokon.
Vasárnap hajnaltól kezdődően Románia és Bulgária is hivatalosan a schengeni övezet részévé vált, de a határnyitás egyelőre csak a légi és tengeri közlekedésre vonatkozik.
Újabb mandátumra jelöli az Európai Bizottság (EB) elnöki tisztségébe Ursula von der Leyen jelenlegi elnököt az Európai Néppárt (EPP), amely Bukarestben megrendezett kongresszusán több mint 80 százalékos szavazattöbbséggel döntött erről csütörtökön. "Azokat a vezetőket, akik az elmúlt kudarcos öt év alatt irányították az EU-t, "el kell küldeni" - így reagált a hírre Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
A schengeni rendszer nem működik, tehát nem bővíthető - írta közösségi oldalán Karl Nehammer kancellár, miután csütörtökön kétoldalú megbeszélést folytatott Klaus Iohannis román államfővel Bukarestben.
A román belügyminisztérium hivatalosan bejelentette, hogy politikai megállapodást kötöttek Ausztria és Bulgária minisztériumával Románia és Bulgária belépéséről a schengeni övezetbe, a légi és tengeri határokon történő kiterjesztés 2024 márciusában fog megvalósulni. A szárazföldi határok megszüntetésének időpontjáról 2024-ben tárgyalnak.
Kedden kora este szinte percre pontosan egyszerre közölte a magyar miniszterelnök sajtófőnöke, és a volt bolgár miniszterelnök, hogy ma telefonon tárgyalt egymással Orbán Viktor és Bojko Boriszov, amelynek során a bolgár gázadó eltörléséről és Bulgária schengeni övezethez csatlakozásáról is egyeztettek.
Nem jelentették Brüsszelnek a törvénymódosítást, amely eleve nem biztos, hogy megfelel.
Hírfolyamunk az orosz–ukrán háborúról.
Már harcba bocsátkoztak az orosz erők oldalán.
Egyes rendőrök Pablo Escobarhoz hasonlították.
Milyen hatása lehet ha Donald Trump betartja ígéreteit?
Mit tehet a kormány?
Hallgasd meg az előzetest már most!